Göz Nezlesi

Göz Nezlesi

Teşhisi: göz sulanması veya göz nezlesnin asıl sebebi kuşun üst solunum yollarında meydana gelen hastalıktır. nefes alınmasında zorluk çekildiği için gözde sulanma ve iltihaba sebep olmaktadır.Merhaba arkadaşlar bir güvercin yetiştirici olarak kendi imkanlarımızla ve tanınan ilaçlarla yukarda bahsetmiş olduğum güvercinlerde bulunan hastalıkları nasıl tedavi ettiğimiz hakkında siz güvercin sever arkadaşlarımızı da bilgilendirmek istedim,belki bir çoğunuz değişik şekillerde bu hastalıklarla uğraşmıştır,yavrularda bu hastalık genellikle ölümlerle sonuçlanmıştır.Öncelikle bu hastalığa güvercinin yakalanma sebebinden biraz bahsedelim.
1-Bu hastalıkların en baş sebeplerinden birisi kümesimizde bulunan yine kendi kuşlarımızın pislikleridir.
2-Kümeselerde tabanı ızgaralı olanlar bu riskten biraz uzaktırlar,ama genellikle yaz aylarında kümesin kuşların pisliğinden temizlenmesi bu hastalığın başlamasına sebep olur.
3-Kümesi ızgaralı olan arkadaşlarımızda mümkün olduğunca yaz aylarında kümes tamizliğinden uzak durmalıdırlar.
4-İllada kümesimizi temizlememiz gerekiyorsa içerde bulunan yavrulara kadar tüm kuşlarımızı ayrı bir yere almamız şarttır,sonrası kümes iyice ıslatıldıktan sonra temizliğe başlamalıyız.
5-Her kümesin kendisine has bakterileri vardır bu mikroplara kümeste bulunan kuşlarımız zamanla bağışıklık kazanır.
6-Eğer temizlik sonrası kümesimizi toz kireç ile dezenfekte ediyorsak bunu devamlı yapmalıyız çünki kireç özelliği çabuk geçen bir maddedir.özelliği geçtiğinde mikroplar çok çabuk yerleşirler.bence kireçten uzak durun.

Tedavi: Ornı tyson toz ve damla
———————————————————–
2 litfe suya bir kapsül günlük verilmeli tedavi süresi 3 gün olup bu süre zarfında kuşlarınıza kalsiyum içeren taşlar ne mineraller vermeyiniz. tedavi sonrası vitamin veriniz.

Leave a Comment