iç Parazit

İç Parazit

Frengi tek başına kuşları zor öldüreceği için tek yapacağı şey kuşların çirkin bir görünüşte olmalarını saşlamasıdır. Asıl sorun yan hastalıklardan gelmektedir. Bunun dışında pamukla beraber baş göstermesi bir çok kuşunuzu kaybetmenize neden olabilir.
Hastalık sırasında 1/4 Carnidazole tabletini kuşlara ağızdan 6 gün süresince verip bunu 7 gün süresiyle Albon vererek takip etmek bu yan hastalıkların etkisini ortadan kaldırır.
Bunların dışında Pox Dry ilacını hem frengi hemde pamuk yaraları üzerine sürerek hızlı bir şekilde kurumalarını sağlıyabilirsiniz. 

   Yuvarlak solucanlar gurubundan 2. türün neden olduğu bu hastalık özellikle genç güvercinleri etkiler ve ölüme bile neden olabilir. güç kaybı, ağırlık kaybı, stres hali, tüy yolma, huzursuzluk, performans kaybı gözlenir. bazen bağırsak iltihabi ve kanamaları gözlenir.bazı kuşçu arkadaşlarımız iç paraziti anlayamayabiliyor ve başka ilaçlar kullanıyor.Eğer bir kuş devamlı zayıflıyor ve kuruyorsa kesinlikle iç parazit hastalığı bulunmaktadır. Kurumanın en birinci sebebi iç parazittir. yalnış teşhis koymayalım lütfen.Bu hastalığın bulaşmasının en büyük nedeni parazitler olduğu için salmanızda kuşlara değmiyecek yerlerde parazit (sinek?) kağıdı kullanabilirsiniz. Belli bir süre sonra bu kağıtların güvercin tozu nedeniyle etkisiz hale gelmesi doğal. Bu durumda kağıtları sıcak suda sabunla hafifce yıkayıp yeniden kullanabilirsiniz. Bunu yaparken pilastik eldiven takmanız iyi olur.  Eğer bu kağıtları kullanmak zor geliyorsa (kuşlara sert bir şekilde yapışırlar) boş bir cam kavanoza beş altı tane kağıt şeridini koyup salmada geceleri ağzını açabilirsiniz.
Böylece kuşlarınıza zarar vermesini ve tozlardan etkilenmesini engellemiş fakat sinek, sivri sineklerden kurtulmuş ve öteki parazitleride salmadan uzaklaştırmış olursunuz.

TEDAVİSİ  : VERMAZOL VE NİLVERİM bu hastalıkta çok etkilidir. her türlü iç parazit için uygundur. NATURAL VİTAMİNİ TAKVİYESİ YAPINIZ. bu tedaviyi 6 ay arayla yaptığınızda kuşunuzda hiç bir zaman iç parazit olmaz.

Leave a Comment